*****Zelimo Vam prijatne trenutke na DUBOREZ Forumu*******

PrijemRegistruj sePristupi
SPECIJALIZOVANE IZLOZBE PASA
4.Spec izlozba MASTIFA,BULMASTIFA,E.BULDOGA i NEMACKIH DOGA
free forum
Similar topics
RADIO STANICE
klikom na baner slusajte "ROADSTAR-RADIO" na 128kbps
free forum
Trenutna temperatura
Forum
  • slikarstvo
  • vajarstvo
  • mozaik
  • primenjena umetnost
  • fotografija
  • književnost
  • film
  • muzika
  • arhitektura
  • pozorište
  • strip
  • duhovnost i religija
  • psihologija
  • ljubav
  • lepota i zdravlje
  • zabava
  • pričaonica
  • spomenar
  • hobi i kućni ljubimci
  • razno
  • važna obaveštenja
  • predlozi i sugestije
  • Liberty
    KLIKOM NA BANERE POSETITE PREDLOZENE SAJTOVE
    title="duborez.net"
    " Nikada ne sumnjaj da mala grupa misaonih i posvećenih ljudi može promeniti svet. Zaista, tako je jedino oduvek i bilo. " KADA NE BUDE DOVOLJNO PRIRODE, VEĆINA LJUDI ĆE SHVATITI DA NOVAC NIJE ZA JELO! Ne dozvoli da neki pogrešni ljudi udju u Tvoj život, pomute bistrinu tvojih očiju, nateraju da voliš ono što oni vole i da zaboraviš ono što oni nemaju. !
    Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Share | 

BAŠTA I CVEĆE

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
    Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
    AutorPoruka
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški
    Broj poruka : 846
    Datum upisa : 25.08.2008

PočaljiNaslov: BAŠTA I CVEĆE   Uto Okt 07, 2008 8:37 am

Mali detalji iz Vuukove baste.....

Poslednji izmenio vuuk dana Sub Okt 11, 2008 9:40 am, izmenjeno ukupno 1 puta
    Nazad na vrh Ići dole
    http://www.duborez.net
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Okt 07, 2008 8:46 am

Mali detalji iz Vuukove baste...

Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Okt 07, 2008 8:57 am

Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Okt 07, 2008 9:00 am

Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Okt 07, 2008 9:11 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: CVETNI BONTON   Pet Nov 07, 2008 5:16 am

Kad se nesto proslavlja ili cestita osnovno pravilo je da se nosi neparan broj cvetova, cime se iskazuje zelja da bude jos takvih proslava i da stigne jos mnogo cveca.
    Nasuprot tome, na ispracaj umrlog nosi se buket sa parnim brojem cvetova. Tako se, jezikom cveca izrazava zelja da se vise ne ponovi.

Ovo su nasi obicaji, u drugim zemljama broj cvetova je nevazan, ali zato postoje vrste cveca za odredjene prilike. Zato, ako ste u inostranstvu, dobro proverite koje cvece poklanjate, da ne biste nekoj dragoj osobi poklonili cvece namenjeno za sahranu!!!

hello cvece

TRADICIONALNA PRAVILA PRILIKOM POKLANJANJA CVECA:

Kad se ide prvi put u posetu prijateljima treba poneti buket cveca. Kasnije je dovoljan
    jedan ili najvise tri cveta.

Cvece u saksijama poklanja se samo poznatim osobama i to onima koje znate da imaju
    dovoljno prostora, kao i naviku da gaje cvece.

Raskosni buket se nose samo na znacajnije jubileje.

Cvece kao poklon ne zaduzuje i ne obavezuje, ali se nikada ne nosi u sluzbenu posetu!

Postoje nedoumice da li cvece treba predavati umotano ili ga treba odmotati pre predavanja. Odlucite se za varijantu koja vama ( ili osobi kojoj poklanjate) najvise odgovara, a ako je cvece umotano, neka to bude sa merom i ukusom.

Ako devojci kupujete cvece, bilo bi pogodno da i njena majka dobije cvet.

Prilikom kupovine cveca obratite paznju da cvece bude sveze ( lale i iris treba da budu zatvoreni, frezije po dva-tri pupoljka a orhideje sto otvorenije ),obratite paznju da li cvece stoji napolju ( ako je zima, cvece moze da promrzne pa da se ne rascveta nego samo uvene).

Za rodjenje bebe kupuje se najskuplje i najlepse cvece, naravno ono koje majka voli. U porodiliste ne donosite cvece, jer je zabranjeno da cvece bude blizu beba.

Za rodjendane se poklanja skupoceno cvece, ali najvise tri cveta!

Bolesnici nikada ne treba donositi vise od jednog cveta koji ne treba da bude jakog mirisa i bele boje.

namigivanje

BONTON PRILIKOM PRIMANJA CVECA:

Ako dobijete cvece, uvek recite da je bas to ono sto ste zeleli, buket stavite u posebnu vazu ili ( ako ste vesti ) od tog veca napravite aranzman.

namigivanje

KAKO DA VAM CVECE U VAZNI STO DUZE TRAJE:

Da bi Vam cvece u vazi sto duze trajalo morate da obratite paznju na nekoliko stvari:

Vaza treba da bude cista, napunjena do 1/3 ( vodu u vazi sipati jakom mlazom da bi bilo sto vise mehurica, temperatura vode=sobnoj temperaturi)
    Ostranite visak lisca ( da ne bi istrulo u vodi ).
    Stavite stabljiku u vodu i iseci je 2-3 cm ( da bi se sprecilo ulazenje vazduha u sprovodne snopice i tako otezalo kretanje vode do cvetova )
    Kolicina vode zavisi od vrste cveca: ruze, karanfili i hrizanteme vole dosta vode; gerber i lale vole vodu do 1/3 vaze; gerberima se voda mora menjati svaki dan, lalama treba samo dolivati vodu; gladiolama treba otkinuti poslednja tri pupoljka kako bi se ostali cvetovi razvili . Cvece koje ima suplju stabljiku treba podsecati svakog drugog dana.
    Cvece u vazni ne treba da bude na direktnom suncu, promaji, ali je pozeljno da bude u hladnoj prostoriji.
    Za duze trajanje rezanog cveca u vazi postoji i prasak ( umesto, vec cuvenog aspirina )
    koji se stavlja u vodu ( mozete ga naci kod nas ).

cvece
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Sub Jan 24, 2009 11:19 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Ned Jan 25, 2009 11:11 am

Celicna penjalica ruza
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Uto Jan 27, 2009 5:26 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BIVSE VEZE   Uto Jan 27, 2009 5:31 am

Zvoncici

Poslednji izmenio SLAVICA D dana Uto Jan 27, 2009 5:39 am, izmenjeno ukupno 1 puta
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Uto Jan 27, 2009 5:36 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Uto Jan 27, 2009 6:14 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Čet Jan 29, 2009 1:40 am

Djurdjica,smarnica,djurdjevac
    Latinski naziv:Convallaria majalis

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Čet Feb 05, 2009 8:02 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Čet Feb 05, 2009 9:43 am

park u POLTAVI-UKRAINA
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Pet Feb 06, 2009 2:07 am

Jabuka

ORHIDEJA
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Sub Feb 07, 2009 12:35 am

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Sub Feb 07, 2009 12:47 am

Divan pogleda prepun razni boja.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: BASTA I CVECE   Sub Feb 07, 2009 2:11 am

Hortensia.
    Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski
    Broj poruka : 24241
    Godina : 62
    Datum upisa : 15.12.2008

List lica
    x: 6
    y: 6

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:25 pm

VRHUNSKA NEGA VRTA

Oblikovanjem vrta snovi se pretvaraju u stvarnost. Uspostavljanje ravnoteze izmedju kreativnosti i brizljivog negovanja koristice svakom vrtlaru da ostvari i uskladi sopstvene mogucnosti...

Ljudi cesto govore "Zelim da znam sta nije u redu sa mojim vrtom". Ono sto obicno ne valja, jeste da se isuvise stvari desava istovremeno. Vlasnik, posto nije strucno obucen i posvecen uzgajivac, ne moze dovoljno vesto da neguje biljke pa se oseca da sa vrtom nesto nije u redu. Pripadanje predelu omogucava mestu da u njemu nalazi oslonac ali vrt je kontrolisana sredina, gde je ravnoteza izmedju prirode i umetnosti krhka. Kada nema kontrole to prestaje da bude vrt...
    Odrzavanje vrtoa treba da bude lako a to moze da se ostvari jedino ako se tacno zna sta treba uraditi... To moze biti sasvim malo - neki od najlepsih vrtova uopste na sadrze cvetne vrste! Ostali, u skladu sa savremenim stilom, ispunjeni su grupama biljaka koje su po planu postavljene jedna uz drugu i potrebno im je brizljivo svakodnevno doterivanje (uskladjivanje).
    Francuzi kazu da je neko "bien dans sa peau" kada zele da opisu opustenost i poverenje koji poticu od osecanja blagostanja koje pojedini ljudi emituju. Uredjen, dobro organizovan vrt dozivljava se na slican nacin. Novi vrtovi retko predstavljaju mesto gde biste zeleli duze da se zadrzite, zbog cega agenti za prodaju nekretnina zele da naglase utisak "zrelosti vrtnog prostora" kada zele da prodaju kucu.
    Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski

List lica

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:33 pm

Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski

List lica

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:35 pm

Ima nekoliko trikova koji mogu biti korisni za uredjivanje vrta tako da on bude ugodan. Svi oni zahtevaju disciplinu. Najzahtevniji od svih odnosi se na ispisivanje "liste prioriteta" ujedno sa planom uredjenja. Vrtlari mogu da ispisu na papiru, ono sto im je bitno u njihovom vrtu. To mogu biti bogate cvetne bordure, savrseno negovana trava, osecaj prostora, jesenje cvece, divlji coskovi, topijarni oblici biljaka,
    povrce, kolekcija primeraka jedne vrste biljaka ili bilo koja druga licna fantazija iz hotikulture. Ukoliko ne posedujete par hektara zemlje i nemate vecu pomoc za rad u basti nego sto je ima prosecan vrtlar, neke od pomenutih atrakcija mogu uciniti prisustvo ostalih nemogucim.

Mnostvo cvetnih leja zahteva prostor gde biljke za popunjavanje mogu da budu uzgajane kako bi vrste koje cvetaju kasnije, poput dalija, astera i hrizantema mogle kompletno da budu presadjene u prazne prostore preostale od biljaka koje cvetaju ranije tokom sezone. Bulke, lupine, jednogodisnje cvece koje cveta u rano leto su prolaznici posle Juna. Intenzivno bastovanstvo u ovom stilu, moze pojedine vrtlare ostaviti bez vremena i prostora za gajenje povrca.
    Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski

List lica

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:37 pm

Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski

List lica

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:43 pm

Savrsen travnjak zahteva sate rada. Vecina ljudi vise voli da gaji nesto sto donosi vise zadovoljstva od trave, ali ako je smaragdnozeleni travnjak ono sto vas zaista privlaci, budite realisticni u pogledu rada i troska potrebnog da on ostane takav. Velike doze djubriva bogatih azotom kao i hemikalija za unistavanje korova i mahovine neophodne su. Tokom susnih leta mnogo vode ce morati da bude utroseno na travnjak. Sto je trava zelenija, bastovan raspolaze sa manje novca.
    Prihvatanjem umerenijeg pristupa travnjak bi bio sisan na visinu od oko 2 cm, tako da bude otporan na habanje i da redje treba da se kosi. No cak i odluka tako jednostavna kao sto je nacin na koji gajite travu imace posledice. Ako vam se mozda svidja jasno oivicen parter popunjen zivo obojenim grupama cveca, lezeran travnjak koji ste izabrali da bi vrt bio slicniji prirodnom ambijentu, nece istaci znacaj dizajna jednako kao sto bi to ucinila intenzivno negovana travnata osnova.
    Ukupni standardi uredjivanja, nacin na koji rukovodite vrtom, jednako su bitni kao i ono sto se u vrtu nalazi. Negovanje je u sustini deo kreativnog procesa. Kad imate tri vrtlara koji neguju istu ivicu njihovi stilovi orezivanja i zabadanja kocica u zemlju zarad oznacavanja ili pravljenja oslonca za biljke, nikad nece biti istovetni. Ponasanje biljaka ce se takodje razlikovati. Prihranjivati ili ne prihranjivati jedno je od pitanja koje trebe sebi da postavite. Da li je ostavljanje precvetalih cvetova bitno predstavlja drugo pitanje.
    Nazad na vrh Ići dole
    SEKARADA
    vip
    vip

Ženski

List lica

PočaljiNaslov: Re: BAŠTA I CVEĆE   Uto Maj 19, 2009 7:48 pm