*****Zelimo Vam prijatne trenutke na DUBOREZ Forumu*******

PrijemRegistruj sePristupi
SPECIJALIZOVANE IZLOZBE PASA
4.Spec izlozba MASTIFA,BULMASTIFA,E.BULDOGA i NEMACKIH DOGA
free forum
Similar topics
RADIO STANICE
klikom na baner slusajte "ROADSTAR-RADIO" na 128kbps
free forum
Trenutna temperatura
Forum
  • slikarstvo
  • vajarstvo
  • mozaik
  • primenjena umetnost
  • fotografija
  • književnost
  • film
  • muzika
  • arhitektura
  • pozorište
  • strip
  • duhovnost i religija
  • psihologija
  • ljubav
  • lepota i zdravlje
  • zabava
  • pričaonica
  • spomenar
  • hobi i kućni ljubimci
  • razno
  • važna obaveštenja
  • predlozi i sugestije
  • Liberty
    KLIKOM NA BANERE POSETITE PREDLOZENE SAJTOVE
    title="duborez.net"
    " Nikada ne sumnjaj da mala grupa misaonih i posvećenih ljudi može promeniti svet. Zaista, tako je jedino oduvek i bilo. " KADA NE BUDE DOVOLJNO PRIRODE, VEĆINA LJUDI ĆE SHVATITI DA NOVAC NIJE ZA JELO! Ne dozvoli da neki pogrešni ljudi udju u Tvoj život, pomute bistrinu tvojih očiju, nateraju da voliš ono što oni vole i da zaboraviš ono što oni nemaju. !
    Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Share | 

DOGODILO SE NA DANASNJI DAN

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
    Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sledeći
    AutorPoruka
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški
    Broj poruka : 846
    Datum upisa : 25.08.2008

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Uto Nov 18, 2008 10:47 am

1905. - Rođen je srpski pisac i revolucionar Jovan Popović, pripadnik grupe pisaca koja je između dva svetska rata negovala socijalnu literaturu. Posle zavođenja Šestojanuarske diktature 1929, osuđen je zbog komunističke propagande. Nakon oslobođenja Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, pokrenuo je i jedno vreme uređivao "Književne novine". Dela: zbirke pesama "Hadžija večnosti", "Lasta u mitraljeskom gnezdu", "Ples nad prazninom", proza "Lica u prolazu", "Istinite legende", "Reda mora da bude", "Sremska hronika", studije i eseji "Đura Jakšić i njegovo doba", "Sterija i počeci srpske drame", "Svetozar Marković".

Nazad na vrh Ići dole
    http://www.duborez.net
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sub Nov 22, 2008 10:23 am

Na današnji dan...
    DOGODILO SE... - 22. NOVEMBRA

22. novembar (22.11.) je 326. dan godine po gregorijanskom kalendaru (327. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 39 dana.

Događaji

* 1497. - Tražeći morski put u Indiju, Portugalac Vasko da Gama postao prvi moreplovac koji je oplovio Rt dobre nade, na krajnjem jugu Afrike.

* 1699. - Danska, Rusija, Saska i Poljska, posle pobede nad švedskom vojskom, potpisale sporazum o podeli Kraljevine Švedske.

* 1842. - Na planini Sent Helen u američkoj državi Vašington izbila erupcija, prva vulkanska erupcija u SAD čiji je datum izbijanja zabeležen.

* 1868. - Održana prva pozorišna predstava u Beogradu, u zgradi na Varoš-kapiji. Izveden komad "Đurađ Branković" Karla Obernjika
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sub Nov 22, 2008 9:52 pm

Događaji

* 1531. - Mirom u Kapelu završen drugi građanski rat u Švajcarskoj. Rimokatoličke oblasti priznate kao deo Švajcarske Konfederacije.

* 1831. - Dvodnevni štrajk lionskih tkača prerastao u organizovan ustanak lionskih radnika. Ustanici zauzeli ključne punktove u Lionu i uspostavili privremenu vladu. Njihovi zahtevi za povećanje nadnica nisu prihvaćeni, a vojska početkom decembra ugušila ustanak.

* 1889. - U salonu Pale rojal u San Francisku postavljen prvi džuboks.

* 1891. - Deodoroda Fonseka, vođa prevrata 1889. kojim je oborenobrazilsko carstvo, prvi predsednik Brazila, zbog sukoba s Kongresom prisiljen da napusti položaj.

* 1932. - Spajanjem kraljevstava Nejd i Hejaz formirana Kraljevina Saudijska Arabija, s kraljem Abdulom Azirom ibn Saudom.
    Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pon Nov 24, 2008 10:01 am

Dogodilo se na današnji dan - 24. novembar

1632. - Rođen je Baruh Spinoza, holandski filozof, materijalist. Polazeći od Dekarta, izgradio je racionalistički monističko-materijalistički, ali metafizički filozofski sistem. Znatno je uticao na kasniji francuski materijalizam. Dela: "Etika", "Teološko-politički traktat" i "Traktat o usavršavanju intelekta".

1859. - Objavljeno je delo slavnog engleskog prirodnjaka i fiziologa Čarlsa Darvina, "Postanak vrsta putem prirodnog odabiranja", u kojem naučnik razjašnjava proces evolucije živog sveta i posledice tog procesa.

1941. - U Drugom svetskom ratu počela je nemačka ofanziva na Užice. Odstupnicu glavnine partizanskih snaga branio je Radnički bataljon i u neravnopravnoj borbi; pet dana kasnije je na brdu Kadinjača, 14 kilometara zapadno od Užica, poginulo 180 branilaca.

1963. - U 12:20 posle podne, u podrumu policijske stanice u Dalasu, Džek Rubi ubio je Harvija Li Osvalda, navodnog atentatora na predsednik Kenedija. Ubistvo je igrom slučaja uživo prenošeno na televiziji.

1989. - Raspuštena je komunistička partija Čehoslovačke.

1980. - Probijena je leva cev tunela "Vračar" novog železničkog čvora u Beogradu. Tunel dug 3.504 metara građen je četiri godine i dva dana.

1996. - Sud je poništio rezultate lokalnih izbora, prema kojima je opoziciona koalicija "Zajedno" osvojila većinu u Skupštini Beograda.

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Uto Nov 25, 2008 4:19 am

DOGODILO SE... - 25. NOVEMBRA

25. novembar (25.11.) je 329. dan godine po gregorijanskom kalendaru (330. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 36 dana.

Događaji

* 1783. - Poslednji britanski vojnici su napustili Njujork, nakon završetka Američkog rata za nezavisnost.

* 1877. - Izbila je Topolska buna na Stanovljanskom polju blizu Kragujevca, kada su Lepenički i Jasenički bataljoni odbili da polože zakletvu knezu Milanu Obrenoviću uoči Drugog srpsko-turskog rata i pokušali da na vlast dovedu Petra Karađorđevića. Ustanak je ugušen 29. novembra, a od 70 učesnika optuženih za veleizdaju, 24 su osuđena na smrt, od kojih su sedmorica streljana.

* 1884. - U Sent Luisu u američkoj državi Misuri Džon Majenberg patentirao je mleko u prahu.

* 1884. - Otvoren je prvi tečaj engleskog jezika u Velikoj školi u Beogradu.

* 1915. - Vrhovna komanda srpske vojske u Prvom svetskom ratu donela je odluku o povlačenju trupa preko Crne Gore i Albanije. U povlačenju vojnika praćenih izbeglicama, život je izgubilo više od 240.000 ljudi. Na Krf je savezničkim brodovima prebačeno 135.000 vojnika, koji su oporavljeni i reorganizovani nastavili borbe na Solunskom frontu naredne godine.

* 1936. - Nemačka i Japan su potpisale Antikominterna pakt kojim su se obavezale na borbu protiv širenja komunizma.

* 1941. - Poginulo je 848 britanskih mornara kada je nemačka podmornica potopila britanski ratni brod "Baram" u Drugom svetskom ratu.

* 1943. - Održano prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) u Mrkonjić-Gradu.

* 1952. - U Londonu je prvi put izvedena "Mišolovka" Agate Kristi, pozorišni komad koji se i danas prikazuje u pozorištima širom sveta. U londonskom pozorištu Sent Martin neprekidno se izvodi već 50 godina.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sre Nov 26, 2008 7:31 am

26. novembar (26.11.) je 330. dan godine po gregorijanskom kalendaru (331. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 35 dana.

Događaji

* 1703. - U dvodnevnoj "Velikoj oluji" u južnoj Engleskoj poginulo je najmanje 8.000 ljudi.

* 1880. - Velike sile su prisilile Tursku da Crnoj Gori preda Ulcinj, koji su Crnogorci zauzeli u ratu od 1876. do 1878.

* 1914. - U Prvom svetskom ratu eksplodirao je britanski ratni brod "Bulvork", dok je u njega ukrcavana municija. Od 750 članova posade preživelo je samo njih 12.

* 1922. - Otvorena je grobnica faraona Tutankamona, koju je u Dolini kraljeva kod Luksora otkrio engleski arheolog Hauard Karter. Karter i lord Karnavon bili su prvi ljudi koji su ušli u grobnicu posle više od 3.000 godina, kada je u nju položen faraon.

* 1940. - Nemci su u okupiranoj Varšavi u Drugom svetskom ratu počeli da ograđuju deo grada od kojeg su napravili geto za oko pola miliona poljskih Jevreja.

* 1941. - Šest japanskih nosača aviona u velikoj tajnosti isplovilo ka američkoj luci Perl Harbur.

* 1942. - U Bihaću je u Drugom svetskom ratu osnovano Antifašističko veće narodnog oslobođenja Jugoslavije, a 54 delegata su izabrala Izvršni odbor AVNOJ-a sa dr Ivanom Ribarom na čelu.

* 1949. - U Indiji je prihvaćen ustav kojim je Indijska Unija postala republika u okviru britanskog Komonvelta. Ustav je stupio na snagu u januaru 1950.

* 1965. - Francuska je lansirala prvi veštački satelit.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Čet Nov 27, 2008 4:27 am

2000. - Agencija Ujedinjenih nacija za sidu objavila da je od početka pandemije side pre 20 godina od te bolesti umrlo više od 21 milion ljudi širom sveta.

* 2000. - Norveški kralj Herold otvorio, u zapadnoj Norveškoj, najduži tunel za drumski saobraćaj na svetu. Tunel dugačak 16.900 metara potukao rekord St. Gotard tunela u Švajcarskoj, koji je pušten u promet 1980, a dugačak je 16.300 metara.

* 2001. - NASA saopštila da je Habl, svemirski teleskop, otkrio atmosferu planete udaljenu od Zemlje 150 svetlosnih godina. To je prvi put da je atmosfera planete koja se nalazi van Sunčevog sistema direktno opažena.
    Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pet Nov 28, 2008 10:09 am

Dogodilo se na današnji dan - 28. novembar

1757. - Rođen je Vilijam Blejk, engleski pesnik, slikar i graver. U slikarstvu i poeziji bio je vizionar, mistik i simbolist. Zahvaljujući graverskoj veštini, Blejk je svoje knjige ukrašavao sam, te je njihov tiraž bio prilično neznatan. Možda je delom i stoga Blejk ostao gotovo anoniman pesnik sve do Bodlera, tj. simbolizma, iako je živeo i stvarao u u doba predromantizma i romantizma. Blejk je, osim toga, i jedan od retkih književnika od antike do današnjih dana koji je konstruisao vlastiti mitološki sistem sa mnoštvom likova i arhetipskih predstava čije je simbolika izuzetno složena, ali nezaobilazna u tumačenju Blejkove poezije. Književni opus ovog engleskog pesnika osobenjaka obuhvata korpus "Proročkih knjiga" ("Venčanje neba i pakla", "Jurusalim", "Tri zoa"...), "Pesme iskustva" i "Pesme nevinosti", kao i knjige aforizama. Poznatije pesme: "Vrt ljubavi", "Tigar", "Crkvicu videh svu od zlata", "Otrovno drvo"...

1820. - Rođen je Fridrih Engels, najprisniji prijatelj i saradnik Karla Marksa, sa kojim je osnovao naučni socijalizam (marksizam).

1829. - Rođen je Anton Grigorijevič Rubinštajn, ruski klavirski virtuoz i kompozitor, osnivač Petrogradskog konzervatorijuma. Kao kompozitor pripadao je tzv. kosmopolitskom pravcu, nasuprot "ruskoj petorci". Komponovao je solo pesme, opere, klavirske kompozicije...

1878. - Umro je srpski pisac i slikar Đura Jakšić, najizrazitiji predstavnik romantizma u srpskoj književnosti i jedan od najdarovitijih srpskih slikara 19. veka. Pisao je lirsku, rodoljubivu, satiričnu, socijalnu i epsku poeziju. Slikarstvo je učio u Segedinu, Temišvaru, Pešti, Velikom Bečkereku (Zrenjanin), Beču i Minhenu. Potom je bio učitelj u mnogim mestima u Srbiji i predavao crtanje u Kragujevcu, Požarevcu i Jagodini. Nemirnog, slobodljubivog i buntovnog duha, često je proganjan i otpuštan iz službe. Strastan, plahovite mašte i plamenih emocija, buntovan i slobodoljubiv, pisao je s romantičarskim patosom pesme o slobodi i stihovane lirske ispovesti. Pesme "Na Liparu", "Ponoć", "Mila", "Padajte braćo", "Otadžbina", "Ja sam stena", "Noć u Gornjaku", "Padajte braćo" - spadaju u sam vrh srpske romantičarske poezije. Napisao je i drame u stihovima "Seoba Srbalja", "Jelisaveta, knjeginja crnogorska" i "Stanoje Glavaš" i oko 40 pripovedaka.

1919. - Rođena Amerikanka, lejdi Nensi Astor, postala je prva žena koja je ušla u britanski parlament.

1975. - Postavljeni su poslednji metri pruge Beograd-Bar. Više od veka ona je bila u strateškom, ekonomskom i graditeljskom programu Srbije i Crne Gore, ali je gradnja počela 1952, a radovi su intenzivirani tek 1968. Više od 27 odsto pruge prolazi kroz tunele i ide preko vijadukata i mostova. Pruga koja ima 254 tunela i 234 mosta većim delom (301 kilometar) prolazi kroz Srbiju, a 175 kilometara kroz Crnu Goru.

1996. - General Ratko Mladić napustio je najvišu komandnu dužnost u Vojsci Republike Srpske.

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pet Nov 28, 2008 1:23 pm

DOGODILO SE... - 29. NOVEMBRA

29. novembar (29.11.) je 333. dan godine po gregorijanskom kalendaru (334. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 32 dana.

Događaji

* 1777. - San Hoze, Kalifornija je osnovan kao el Pueblo de San José de Guadalupe. Ovo je prvo civilno naselje ili pueblo u ovom delu Kalifornije.

* 1781. - Slovenski brod Zong baca živi tovar u more da bi polagao pravo na osiguranje.

* 1830. - Novembarski nemiri izbijaju u Poljskoj.

* 1847. - Vitman masakr: Dr. Markus Vitman, njegova žena Narcisa i još njih petnaestoro su ubijeni i time počinju Indijanski ratovi.

* 1864. - Indijanski ratovi:: Send Krik masakr - volonteri iz Kolorada predvođeni pukovnikom Džonom Čivingtonom masakriraju najmanje 400 pripadnika Čejena i Arapahoa u Send Kriku, Kolorado.

* 1872. - Indijanski ratovi: Modok rat počinje Bitkom Izgubljene Reke.

* 1877. - Tomas Edison demonstrira svoj fonograf po prvi put.

* 1890. - U Vest Pointu u Nju Jorku, Američka Mornarička Akademija pobeđuje Američku Vojnu Akademiju sa 24:0 u prvoj Vojska-Mornarica fudbalskoj utakmici.

* 1915. - Vatra uništava većinu zgrada na Ostrvu Svete Kataline u Kaliforniji.

* 1929. - Američki admiral Ričard Bird postaje prva osoba koja je preletela Južni Pol.

* 1943. - Drugo zasedanje AVNOJa, Antifašističkog veća nacionalnog oslobođenja Jugoslavije, se održava u Jajcu, u Bosni i Hercegovini, i ono odlučuje o posleratnom uređenju države.
    Nazad na vrh Ići dole
    vuuk
    Admin
    Admin

Muški

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sub Nov 29, 2008 9:04 am

Dogodilo se na današnji dan - 29. novembar

- Danas je praznik Sveti apostol i jevanđelist Matej. Bio je carinik i sakupljač poreza, ali na prvi poziv Gospoda u Kapernaumu, Matej je krenuo prilježno i punim srcem za Hristom. Napisao je Jevanđelje na jevrejskom jeziku i ono je, prevedeno na grčki, došlo i do nas. Po silasku Svetoga duha, apostol Matej je propovedao Jevanđelje po Etiopiji, Partiji i Mideji. U Etiopiji je postavio za episkopa nekog Platona, a zatim se povukao u molitvenu samoću. Krstio je ženu i sina kneza te zemlje i knez naredi vojnicima da ga dovedu na sud. Vojnici nikad nisu uspevali da vide jevanđelistu, iako su mu čuli glas, pa najzad sam knez odluči da ga uhvati. Mučio ga je paleći mu vatru na grudima i svetitelj najzad, pomolivši se Bogu, izdahnu. Knez je naredio da Matejevo telo u olovnom sanduku bace u more, ali se Matej čudotvorno javio episkopu Platonu i rekao mu gde da nađe njegovo telo. Videvši sva ova čudesa, knez se najzad krstio i primio ime Mateja, napustivši sva svoja zemaljska dobra, a kada je postao i episkop, bogougodno je služio Crkvi do kraja svog života.

1812. - Povlačeći se ispred Kutuzova, Napoleon je veštim manevrom odvratio Čičagovljevu pažnju južno od Borisova, izvršio glavni prelaz sa ostacima svoje armije preko reke Berezina i nastavio povlačenje prema Vilni.

1854. - Umro je srpski pisac, državnik, diplomata i vojskovođa, prota Mateja Nenadović, predsednik Praviteljstvujuščeg sovjeta - prve srpske vlade. Sa stricem Jakovom pokrenuo je Prvi srpski ustanak u valjevskoj i šabačkoj nahiji i komandovao je delom ustaničkih snaga 1806. u boju na Mišaru u kojem su Turci potučeni do nogu. Kao prvi diplomata obnovljene Srbije, u Petrogradu je pokušao da uspostavi diplomatske odnose s Rusijom i zainteresuje rusku vladu za podršku i pomoć; igrao je važnu ulogu u pregovorima s Turcima. Posle Drugog srpskog ustanka, postao je valjevski knez, ali je penzionisan zbog nesuglasica s knezom Milošem Obrenovićem, a zbog sukoba s knezom Mihailom Obrenovićem 1840. je prognan. Vratio se 1842, kad su Obrenovići pali s vlasti, i postao državni savetnik. Njegovi "Memoari", jedno od najboljih memoarskih dela srpske književnosti, puni su dragocenih podataka o događajima i ljudima u vreme Prvog srpskog ustanka.

1918. - Kralj Crne Gore Nikola I Petrović svrgnut je s prestola i njegova kraljevina se ujedinila sa Srbijom.

1922. - Rođen je srpski pisac Dušan Radović, jedinstvena medijska ličnost srpske kulture i vrstan dečji pisac. Radio je u listovima "Zmaj", "Pionir", "Kekec" i "Poletarac" i bio urednik dečjih redakcija Radija i Televizije Beograd. U široj javnosti posebno je upamćen po radio-emisiji Studija B "Beograde, dobro jutro", kojom je od 1976. do smrti 1984. budio Beograđane obiljem satiričnih doskočica, duhovitih komentara i ljupkog humora, obeleženih autentičnom mudrošću, pri čemu je prekinuo s lažnom didaktikom i decu je uvek tretirao kao ozbiljnu i zrelu publiku. Kratkim duhovitim replikama je s puno pažnje, takta i ljubavi otkrivao vrline i slabosti sugrađana. Dela: zbirke pesama "Poštovana deco", "Smešne reči", "Vukova azbuka", "Pričam ti priču", "Ponedeljak", "Utorak", "Sreda, "Četvrtak", dramska dela "Kapetan Džon Piplfoks", "Tužibaba", "Če" (s Matijom Bećkovićem), aforizmi "Beograde, dobro jutro", TV serija "Na slovo, na slovo".

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Čet Dec 04, 2008 3:54 am

DOGODILO SE... - 04. DECEMBRA

4. decembar (4.12.) je 338. dan godine po gregorijanskom kalendaru (339. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 27 dana.

*1791. - Izašao prvi broj britanskog „Obzervera“, najstarijeg nedeljnog lista u svetu.

* 1829. - Britanci u Indiji zabranili običaj spaljivanja udovica prilikom spaljivanja njihovih muževa na posmrtnoj ceremoniji.

* 1841. - Predstavom „Smrt Stefana Dečanskog“ Jovana Sterije Popovića u bivšem skladištu carinarnice na Savi u Beogradu otvoreno „Pozorište na Đumruku“. Štampan prvi pozorišni plakat i naplaćivane ulaznice. Organizatori pozorišta bili glumac i reditelj Atanasije Nikolić i dramski pisac Jovan Sterija Popović.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pet Dec 05, 2008 10:25 pm

DOGODILO SE... - 06. DECEMBRA

6. decembar (6.12.) je 340. dan godine po gregorijanskom kalendaru (341. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 25 dana.

Događaji

* 1492. - Kristifor Kolumbo otkrio ostrvo Hispanjola, sada podeljeno između Haitija i Dominikanske Republike.

* 1507. - Nemački kartograf Martin Valdzemiler objavio prvu geografsku kartu novog kontinenta, kojem je dao naziv Amerika, prema imenu italijanskog moreplovca Ameriga Vespučija.

* 1768. - Izašlo je prvo izdanje enciklopedije „Britanika“.

* 1774. - U Austriji na snagu stupio Edukativni statut Johana fon Felbigera, prvi državni obrazovni sistem u svetu.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sub Dec 06, 2008 11:45 pm

DOGODILO SE... - 07. DECEMBRA

7. decembar (7.12.) je 341. dan godine po gregorijanskom kalendaru (342. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 24 dana.
    574. - U Carigradu je Tiberije II Konstantin proglašen za savladara psihički bolesnog cara Justina II.

* 1914. - I svetski rat: Skupština Srbije usvojila je u Nišu u Prvom svetskom ratu Deklaraciju o ujedinjenju južnih Slovena u zajedničku državu. To je bilo prvi put da srpska vlada jugoslovensko ujedinjenje postavlja kao prioritetan cilj srpske državne politike.

* 1941. - II svetski rat: Japanski avioni napali su američku pomorsku bazu u Perl Harburu na Havajima i uništili veliki broj aviona i brodova, što je ubržalo odluku SAD da se uključe u Drugi svetski rat.

* 1941. - II svetski rat: Velika Britanija je u Drugom svetskom ratu objavila rat Mađarskoj, Rumuniji i Finskoj, zemljama koje su kao članice Trojnog pakta učestvovale u agresiji na SSSR.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sre Dec 10, 2008 7:23 am

DOGODILO SE... - 10. DECEMBRA

10. decembar (10.12.) je 344. dan godine po gregorijanskom kalendaru (345. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 21 dan.

* 1845. - Engleski građevinski inženjer Robert Tompson patentirao prve pneumatske gume.

* 1868. - Prvi semafori za regulisanje saobraćaja u svetu počeli da rade u Londonu, na trgu ispred zgrade parlamenta Velike Britanije.
    * 1964. - Nobelovu nagradu za mir dobio Amerikanac Martin Luter King, borac za građanska prava crnaca. Ubijen u atentatu u Memfisu četiri godine kasnije.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Čet Dec 18, 2008 12:41 am

18.DECEMBAR:

1737.-Preminuo je Antonio Stradivari,najveci italijanski majstor u izradi violina i drugih gudackih instrumenate koji je do sada najvise cenjen u svetu.
    Rodjen je 1644.godine i ziveo je u Kremoni. Bio je ucenik slavnog Nikola Amatija.

1865.-Ratifikovanjem 13. amandmana ukinuto je ropstvo u Americi.

1956.-Japan je primljen u Organizaciju Ujedinjenih nacija.

1964.-Prvi put je prikazan crtac o Pink Panteru.

1979.-Stenli Beret probio zvucni zid na zemlji.

1903.-Zona Panamskog kanala stavljena pod upravu SAD.

Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pet Dec 19, 2008 9:30 pm

Dogodilo se... - 20. decembra

20. decembar (20.12.) je 354. dan godine po gregorijanskom kalendaru (355. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 11 dana.
    * 1582. - U Francuskoj prihvaćen Gregorijanski kalendar.

* 1912. - U Londonu počela mirovna konferencija Turske i balkanskih zemalja, posle pobede balkanskih saveznika i osvajanja gotovo svih turskih poseda u Evropi. Konferencija završena potpisivanjem Londonskog mirovnog ugovora 30. maja 1913, kojim se Turska odrekla evropskih provincija do linije Enos-Midija, ali su sukobi balkanskih saveznika oko razgraničenja vodili u novi rat.

* 1945. - Karl Rener izabran za prvog predsednika austrijske Druge republike.

* 1960 - Osnovan Front nacionalnog oslobođenja Južnog Vijetnama, komunističko političko krilo antiameričkih gerilskih snaga Vijetkong.

* 1970. - Pod pritiskom radničkih nemira i štrajkova, ostavku podneo šef vladajuće Poljske ujedinjene radničke partije Vladislav Gomulka. Nasledio ga Edvard Gjerek.

* 1971. - Predsednik Pakistana Aga Mohamed Jahja Kan podneo ostavku posle poraza pakistanskih trupa u ratu sa Indijom u Istočnom Pakistanu i predao vlast Zulfikaru Ali Butuu.

* 1986. - U najvećim demonstracijama od početka Kulturne revolucije u Kini, preko 30.000 studenata protestovalo u Šangaju tražeći demokratske slobode.
    Smrti
    Na danasnji dan umro je
    * 1355. - Dušan Stefan Nemanjić, srpski car, sin kralja Stefana Dečanskog, car Srbije od 1331.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: DOGODILO SE NA DANASNJI DANdA   Ned Dec 21, 2008 12:47 am

Danas je nedelja, 21.decembar,356.dan 2008. Do kraja godine ima 10 dana.

-1879.-Rodjen je sovjetski lider Staljin, pravo ima bilo mu je Josif Visarionovic Dzugasvili. Po nacionalnosti bio je Gruzin. Upravljao je Sovjetskim Savezom 29.godina.
    Kao ucenik bogoslovije pristupio je socijaldemokratima,potom boljsevicima.
    Pre Oktobarske revolucije 1017.usao je u Politbiro i Vojno-revolucionarni komitet u
    oktobru te godine. Od aprila 1922. do smrti u martu 1953. bio je generalni sekretar partije. Vremenom je stvorio razradjeni sistem terora sa ogromnom mrezom zatvora i koncentracionalnih logora u koje su slati milioni ljudi. Masovne cestke je zapoceo 1934. i likvidirao je prakticno sve stare boljsevika,partiske,drzavne i armijske rukovodioce,prvake Kominterne i citava rukovodstva stranih komunisticki partija. U ratu protiv Njemacke i njenih saveznika od 1941. do 1945. bio je vrhovni komadant
    oruzani snaga,ucestvovao je na medjunarodnim konferencijama u Teheranu,Jalti, i u
    Postdamu,prihvatio je podelu interesnih svera posle Drugog svetskog rata u Evropi i
    Aziji. Stvorio je 1947. informacioni biro komunisticke partije,pomocu kojeg je nastojao da obezbedi uticaj u komunistickom svetu. Gosine 1948. pokusao je sa se obracuna se rukovodstvom KPJ. Ipak period njegove vlade bio je obelezen ogromnim industriskim
    napretkom. Sovjetska drzava razvila je nuklearni potencijal ( i vojne i u mirnodopske svrhe), kao i uspesan svemirski program.

-1375.-Umro je italijanski pisac Djovani Bokaco, autor zbirke od 100 novela-
    "Dekameron", remek dela italijanske proze. Na to delo, i osnovi antiklerikalno,oslanjali su se kasnije Molijer,Sekspir,pa i Drzic. Napisao je i niz knjizevni dela u duhu tradicije
    srednjovekovnog viteskog romana i vise mitolosko-alegoriskih radova, poput
    "Filostrata", "Filokole", "Fiametasa", "Tezeida", "Ljubavnih vizija". Napisao je i
    " Danteov zivot".

-1781.-" Patent o toleranciji" koji je izdao austrijski car Josif II, izjednacio je sve
    veroispovesti u Monarhiji. Tada je omoguceno i zaposljavanje inovernih u drzavnoj sluzbi, sto je do tada bila privilegija iskljucivo rimokatolika.

icon_granpa
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pon Dec 22, 2008 3:53 am

Danas je ponedeljak,22.decembar,357.dan2008. Do kraja godine ima 9 dana.

1993.-Umro je srpski pisac, likovni i knjizevni kriticar,jevrejskog porekla, Oto Bihalji
    Merlin.S bratom Pavlom 1928. osnovao je izdavacku kucu "Nolit"( Nova literatura).
    Uredjivao je knjizevno politicki casopis "Nova literatura". Zbog politickih razloga emigrirao je i u Njemackoj je uredjivao komunisticki knizevni casopis "Linkskurve".
    U Parizu je 1933. osnovao "Institut za borbu protiv fasizma". Otisao je 1936. u Spaniju,
    gde se na strani republikanaca borio protiv snaga generala Franka.

Likovnim i knjizevnim studijama znatno je doprineo tumacenju i svatanju savremenog
    stvaralastva.Dela: roman "Dovidjenja u oktobru", eseji i umetnicka kritika
    "Osvajanje neba", "Misli i boje", "Susreti sa mojim vremenom", "Jugoslovenska skulptura XX veka", "Graditelji moderne misli", "Naivna slika sveta", "Prodori moderne umetnosti",
    "Kraj umetnosti u doba nauke", "Maske sveta", "Re-vizija umetnosti", "Modern German
    art", "Goja i mi", "Kapricozi","Uzasi rata", "Anri Ruso, zivot i delo" ( sa suprugom Lizom),
    monogradije "Krsto Hegedusic", "Gabrijel Stupica","Bogosav Zivkovic","Vangel Naumovski", delo o Spanskom gradjanskom ratu "Spanija izmedju smrti i radjanja".

knjiga
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Ned Dec 28, 2008 2:39 am

Danas je nedelja,28.decembar,363,dan 2008.
    Do kraja godine ima tri dana.

-1925-Ubio se ruski pisac Sergej Aleksandrovic Jesenjin.Smatra se jednim od najvecih i sigurno najomiljenijih pesnika Rusije. Bio je razbarusen boemski tip i ziveo je veoma intenzivno,samoubistvo je izvrsijo u tridesetoj godini.

Njegovi stihovi po opstoj oceni najvise su dometa. Veoma je uticao na generaciju pesnika,ne samo ruskih.

Dela:zbirke pesama"Zadusnice","Ispovest mangupa","Triptih","Stihovi skandalista",
    "Sovjetska Rusika","Persijski motivi",pripovedka "Urvina",poema"Ana Snjegina",dramska
    poema "Purgacov".Postoje sumnje da je iza njegove smrti stajala sovjetska tajna policija .

knjiga
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Uto Dec 30, 2008 12:13 pm

Danas je sreda 31. decembar (31.12) 365. dan godine po gregorijanskom kalendaru (366. u prestupnoj godini). Ovo je poslednji dan u godini.

* 1494. - U Rim ušle snage francuskog kralja Šarla VIII. U nameri da osvoji Italiju i pripremi krstaški rat protiv Turske, francuski kralj prodro do Napulja, ali bio prisiljen da se povuče pred vojnim savezom pape, Španije, Mletaka i milanskog vojvode.
    * 1600. - Engleska kraljica Elizabeta I izdala povelju o osnivanju Istočnoindijske kompanije za trgovinu, koja je krajem 17. veka imala znatna suverena prava, kao što su pravo na vođenje rata i sklapanje mira, kovanje novca, da bi 1757. postala najjača vlast u Indiji. Velika Britanija 1858. preuzela sve upravne funkcije kompanije.
    * 1879. - Američki pronalazač Tomas Alva Edison prvi put javno demonstrirao električnu sijalicu, u Menlo Parku, u Nju Džersiju.
    * 1881. - U Srbiji je štampan prvi zvanični program hemije za srednje škole (niže i više) u „Prosvetnom glasniku“.
    * 1911. - Marija Sklodovska Kiri dobila drugu Nobelovu nagradu za hemiju za istraživanje radioaktivnih elemenata. Prvu, 1903, podelila sa suprugom Pjerom i Bekerelom.
    * 1938. - U Indijanapolisu, u SAD, prvi put zvanično uveden test na alkohol za vozače.
    * 1945. - U saobraćaj pušten treći put obnovljen železnički most preko Save kod Beograda.
    * 1946. - Predsednik SAD Hari Truman formalno proglasio kraj Drugog svetskog rata.
    * 1968. - Supersonični sovjetski putnički avion "TU-144" obavio prvi let, nekoliko meseci pre britansko-francuske supersonične letelice "Konkord".
    * 1971. - Austrijski političar i diplomata Kurt Valdhajm preuzeo dužnost generalnog sekretara Ujedinjenih nacija pošto se sa tog mesta povukao burmanski političar U. Tant.
    * 1981. - U vojnom udaru koji je predvodio poručnik vazduhoplovstva Džeri Rolings u Gani oborena civilna vlada Hile Limana.
    * 1988. - Vlade Indije i Pakistana sklopile sporazum kojim su se obavezale da neće napadati nuklearna postrojenja u Pakistanu, odnosno Indiji.
    * 1991. - Sovjetski Savez je zvanično prestao da postoji. * 1995. - Američki inženjeri završili pontonski most preko Save, a potom američki tenkovi i trupe iz sastava snaga UN za održanje mira ušli u Bosnu.
    * 1996. - Širom Srbije na stotine hiljada građana, koji su gotovo dva meseca svakodnevno protestovali tražeći priznavanje rezultata lokalnih izbora na kojima je pobedila opozicija, okupili se na centralnim gradskim trgovima da dočekaju Novu godinu.
    * 1998. - Ministri finansija Evropske unije saopštili definitivne kurseve prema kojima će nacionalne valute 11 zemalja EU biti menjane u evro kad jedinstvena evropska valuta 1. januara 1999. bude zvanično puštena u promet.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sre Dec 31, 2008 2:28 pm

1.01.2009.
    # 1801 - Prvi poznati asteroid 1 Ceres otkriva Đuzepe Pjaci.
    # 1808 - Zabranjen je uvoz robova u Sjedinjene Američke Države
    # 1880 - U Srbiji uveden metar kao zvanična jedinica za dužinu.
    # 1915 - Rođen je srpski pisac Branko Ćopić.
    # 1959 - posle dvogodišnjeg gerilskog rata, na Kubi je preuzeo vlast Fidel Kastro, a diktator Fulhensio Batista je pobegao u Dominikansku Republiku.
    # 1983 - ARPANET zvanično prelazi da koristi Internet Protokol, praveći Internet.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Čet Jan 01, 2009 12:49 pm

Dogodilo se na današnji dan, 2. januar

1492. - Španija, pod kraljem Ferdinandom Aragonskim, preuzela od Mavara grad Granadu, poslednje mavarsko uporište na Pirinejskom poluostrvu.
    1635. - Francuski kardinal Rišelje (Richelieu) osnovao je Francusku Akademiju.
    1727. - Rodjen je Džejms Volf (James Wolfe), general koji je osvojio grad Kvebek, u Kanadi
    1799. - Trupe francuskog generala Napoleona Bonaparte ušle u Siriju.
    1837. - Rođen ruski kompozitor, pijanista i dirigent Milij Balakirjev, pokretač i idejni vođa kompozitorske grupe Balakirjevljev kružok ili Velika petorica, koju su činili i Kjuj, Musorgski, Rimski-Korsakov i Borodin. U muzička dela unosio elemente ruskog i orijentalnog folklora.
    1839. - Francuski izumitelj i začetnik fotografije Luj Dager (Louis Daguerre) snimio prvu fotografiju Meseca.
    1898. - Rođena srpska glumica Ljubinka Bobić, članica Narodnog pozorišta u Beogradu od 1920. Tokom duge karijere tumačila najrazličitije likove, a nenadmašnom se smatra njena interpretacija Živke u komediji "Gospođa ministarka" Branislava Nušića.
    1905. - Rusija u rusko-japanskom ratu prinuđena da Japanu preda lučki grad Port Artur. Japanci zarobili rusku flotu u luci tako što su potopili trgovačke brodove i zatvorili ulaz u luku.
    1915. - Okončana petodnevna bitka kod Sarikamisa u I svetskom ratu, tokom koje je ruska vojska nanela težak poraz vojsci Ahmet-paše. Turci izgubili 77.000 od 95.000 vojnika.
    1918. - Umro francuski pisac Edmon Rostan. U jeku naturalizma oživeo romantični teatar i pokušao da mu vrati stari sjaj. Njegov "Sirano de Beržerak" osvojio publiku i održao se na pozorišnim repertoarima do danas.
    1920. - Rođen Isak Asimov (Issac Asimov), američki pisac naučno-fantastične proze. Ciklusom pripovedaka o robotima i nizom knjiga značajno uticao na razvoj naučne fantastike kao književnog žanra.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Pet Jan 02, 2009 12:48 pm

#106.pne. Rođen Marko Tulije Ciceron (na slici), rimski pisac, filozof, političar i govornik
    # 1815. - Austrija, Britanija i Francuska stvorile vojni savez protiv Pruske i Rusije.
    # 1977. - Međunarodni monetarni fond odobrio Velikoj Britaniji oko četiri milijarde dolara zajma za podršku britanskoj valuti. To je bio najveći zajam u tridesetgodišnjoj istoriji MMF-a.
    # 1980. - Predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito primljen u Klinički centar u Ljubljani. Pošto operacija na krvnim sudovima nije uspela, 3. februara mu amputirana mu je noga.
    # 1994. - U Sibiru se srušio ruski putnički avion „Tupoljev-154“. Poginulo svih 124 putnika i članova posade.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Sub Jan 03, 2009 9:57 pm

Dogodilo se 4.januara
    # Štamparija u Cetinju štampala prvu knjigu na srpskom jeziku, „Oktoih prvoglasnik“ Đurđa Crnojevića i štampara Makarija.
    # 1797. - Francuski general Napoleon Bonaparta pobedio Austrijance kod Rivolija u Italiji.
    # 1885. - Doktor Vilijem Grant je izvršio prvu uspešnu operaciju slepog creva.
    # 1951. - Severnokorejske i kineske trupe su u Korejskom ratu zauzele Seul.
    # 1958. - Sovjetski „Sputnjik I“, prvi veštački satelit lansiran u oktobru 1957, raspao se i pao na Zemlju.
    # 1994. - Gradu Foča u Bosni posle 500 godina, po odluci Skupštine Republike Srpske, promenjen naziv u Srbinje.
    Nazad na vrh Ići dole
    Gost
    Gost

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Ned Jan 04, 2009 12:53 pm

1834. - U Kragujevcu su izašle "Novine serbske", prvi srpski informativni list štampan u zemlji, službeno glasilo kneževine Srbije. Prvi urednik bio je Dimitrije Davidović, osnivač "Novina serbskih" u Beču (1813-21).
    1896. - Vilhelm Rentgen, (Wilhelm Roentgen) nemački fizičar, je prvi put demonstrirao novo pronadjeno zračenje, koje je zbog nepoznavanja uzroka, nauka nazvala X-zraci, a zatim 'Rentgensko zračenje'.
    1946. - Rodjena je Dajana Kiton (Dianne Keaton), američka filmska glumica.
    1969. - SSSR je lansirao vasionski brod "Veneru 5" u pravcu Venere, a pet dana potom i "Veneru 6", koji su do te planete stigli 16, odnosno 17. maja.
    Nazad na vrh Ići dole
    Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DOGODILO SE NA DANASNJI DAN   Danas u 8:42 pm

Nazad na vrh Ići dole

DOGODILO SE NA DANASNJI DAN
    Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
    Strana 2 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sledeći
     Similar topics
    -
    » "Dogodilo se na današnji dan"
    » Televizija danas
    » Dnevni Horoskop